Motywacja to słowo klucz, które spina sukcesy i porażki. Brak motywacji potrafi pogrążyć niejedno przedsięwzięcie, a z drugiej strony właściwa motywacja prowadzi bezpiecznie od początku do końca projektu. Dlaczego o tym piszemy? Styczeń to tradycyjnie okres niedotrzymywania postanowień związanych z życiem prywatnym i zawodowym. Często już na początku pracy motywacja słabnie i dlatego przedstawiamy kilka porad, które jako zespól Pure Quality wypracowaliśmy przez lata pracy. Mamy nadzieję, że pomogą w dotrzymaniu noworocznych postanowień!
Określenie celu
Cel trzeba wyznaczyć jasno. Jest on wynikiem marzeń, chęci zmian, poprawy jakości życia w każdej dziedzinie, która w chwili obecnej nie daje nam satysfakcji.
Wizualizacja celu
Uruchom swoją wyobraźnię i postaraj się szczegółowo zobaczyć cel, który chcesz osiągnąć. Musisz dokładnie wiedzieć, do czego dążysz. Wizualizacja potrafi motywować!
Termin
Zastanów się, ile czasu potrzebujesz, aby osiągnąć cel, niech będzie to rozważne, tak abyś mógł działać w miarę szybko, ale bez stresującej presji. Pamiętaj również o marginesie błędu.
Szczegółowy plan
Musisz wyznaczyć drogę, która doprowadzi Cię do celu. To szczegółowe opracowanie konkretnych działań we właściwej kolejności i czasie. Istotnym jest ustalenie priorytetów.
Czas
Codziennie znajdź czas, aby skupić się na swoim celu. Poszukaj informacji, inspiracji, zacznij działać, zrób najmniejszy krok do przodu.
Inspiracje
Pozwól zmotywować się ludziom, którzy osiągnęli to, do czego Ty dążysz. Wiele osób dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami na blogach, w poradnikach, tutorialach – korzystaj z nich! Szukaj też towarzystwa tych, którzy zarażą Cię swoim pozytywnym nastawieniem. Jeśli im się udało, to znaczy że Ty też możesz.
Dziennik działań
Odnotowuj wszelkie działania, które podejmiesz. Będziesz mógł śledzić postępy lub zdyscyplinować się, gdy się rozleniwisz.
Nie odkładaniu na później
A jeśli masz czas i chęć zrobić coś więcej niż zaplanowałeś na dziś, to zrób również to, co zaplanowałeś na jutro. Satysfakcja gwarantowana!
Złodziejach czasu
Zastanów się, co kradnie czas, który mógłbyś poświęcić na to, by przybliżyć się do obranego celu. Jeśli jakieś czynności nie przynoszą Ci żadnej wartości, nie pozwól by stały na Twojej drodze.
Nagradzaniu się
Jeśli uda Ci się zrealizować kolejny etap planu, który przybliży Cię do celu, ciesz się tym i nagródź siebie. Można się również pochwalić:)
Nastawieniu
Nie możesz pozwolić, żeby obawy, strach lub brak odwagi blokowały Twoje działania, dlatego nie dopuszczaj ich do siebie. Bądź pewny siebie i powtarzaj: jestem cierpliwy i wytrwały.
Myślach i słowach
Zamień sformułowania „spróbuję”, “może”, „zobaczymy” na „chcę”, “zrobię”, „uda się”.
Błędach
Zasada jest jedna – na błędach się uczymy i dalej dążymy do celu 🙂
Publicznej deklaracji
Trudniej wycofać się z zamiarów, które publicznie zadeklarowaliśmy. Możemy również liczyć na wsparcie. A jeśli nie, to udowodnijmy sobie i innym. A może zakład?:)
Razem raźniej
Jeżeli masz w swoim otoczeniu ludzi, którzy dążą do realizacji podobnych celów do Twoich, to wspierajcie się wzajemnie.
Złodzieje motywacji
Działaj spokojnie, ignoruj wszystkich, którzy z jakichkolwiek powodów próbują stanąć Ci na drodze obniżając Twoją pewność siebie np. poprzez komentarze. Pamiętaj, że robisz to dla siebie.
Trzymamy kciuki! 🙂